İstanbul Çıkışlı Ata Turda Yolculuk Türkmenistan Turu

Tüm Fotograflar ve Videolar için Tıklayın.

İstanbul Çıkışlı Ata Turda Yolculuk Türkmenistan Turu

, İstanbul Çıkışlı
 • Ana Kategori :
  Yurtdışı
 • Alt Kategori :
  Asya Turları, Batum Tiflis Turları, Güney-Güneydoğu Asya Turları, Kafkasya Turları
 • Süre :
  7 Gün
 • Vize :
  Vize
 • Kapasite :
  30

Turumuz Orta Asya'nın gizemli ve zengin kültürünü keşfetmek için size bir fırsat sunuyor. Bu turda, tarihi zenginliklerin yanı sıra doğal güzellikler de yer alıyor. Ata Yurda Yolculuk, eşsiz manzaralar, renkli pazarlar, antik kaleler ve yerel yaşam tarzını deneyimleme fırsatı sunar. Turkmenistan'ın benzersiz manzaraları ve misafirperver halkıyla unutulmaz bir macera için bu turu kaçırmayın. Baytatil farkıyla . . .

2,750 $ dan başlayan fiyatlarla

Tur Seçenekleri

İstanbul Çıkışlı Ata Turda Yolculuk Türkmenistan Turu Kalkış: İstanbul Tur Tarihi : Süre : 7 Gün
Talep Gönder

İstanbul Çıkışlı

ATA YURDA YOLCULUK

TÜRKMENİSTAN TURU

6 GECE 7 GÜN

Tur Programı

1.Gün İstanbul >> Aşkabat

İstanbul Havailmanından belirtilen saaatte buluşmamızın ardından İstanbul>Aşkabat uçuşu ile Aşkabat Uluslararası Havalimanı'na varacağız. Bölgede bulunan rehberlerimiz tarafından karşılanacak ve konaklayacağımız otele geçilecek (erken saat giriş olacaktır). Sonrasında biraz serbest zaman. Daha sonra bizi bekleyen tur aracımızla Sabah Nissa (2007 yılında UNESCO kaleyi Dünya Mirası olarak ilan etmiştir) kalesini ziyaret etmek için yola çıkacağız. Sonrasında Part İmparatorları Kutsal Alanına geçiş.  Nissa, Partlar'ın ilk başkentlerinden biri olarak tanımlanmaktadır. Arsakes tarafından (MÖ 250–211 yılları arası hükümdar) kurulmuş ve Part İmparatorları'nın kraliyet nekropolüdür. Ancak, Nissa'daki kale'nin bir kraliyet ikametgahı mı yoksa bir anıt mezar mı olduğu belirlenebilmiş değildir.

Öğleden sonra Aşkabat şehir turu yapılacak. (2013 yılında Guinness Rekorlar Kitabı Aşkabat'ı "beyaz mermer şehri" olarak adlandırmıştır) burada dünyadaki en büyük sayıda beyaz mermer yapıları görebilirsiniz. Düğün Sarayı, modern "Yıldız" Otelini, Dönme Dolabı'nı, Anayasa Anıtı'nı, Nötrallik Takı'nı, Bağımsızlık Anıtı ve Parkı'nı, Ertuğrul Gazi Camii'ni, Aşkabat Olimpik Stadyumu'nu, Deprem ve II. Dünya Savaşı Anıtları'nı göreceksiniz. Sonrasında otele geçiş ve Aşkabat'ta konaklama.

 

2.Gün Aşkabat - Mary - Merv - Aşkabat

Otelde yapacağımız kahvaltı sonrası tur otobüsümüzle turumuza Anau'daki Seyitjemalledin Camii'nin harabelerini görerek başlayacağız. Horasan'da Abu-ibn-Kasim Baber Bahadurkhan'ın hüküm sürdüğü cami (1446-1457) 1456 yılında inşa edildi. Caminin yapımı Bahadurkhan'ın veziri Muhammed Hudaidot tarafından finanse edilmiş ve inşaat yerini de kendisi seçmiştir. Anau'nun yerlisi olan şeyh Jemaleddin'in mezarının yakınında bir yerdedir. Kare merkezi salon (kenarları 10.5 metre) bir kubbe ile taçlandırılmıştır. Daha sonraki dönemlerde, Seyit-Jemaleddin Camii kısmen yeniden restore edilmiştir. On dokuzuncu yüzyıla gelindiğinde, arazinin çökmesi binayı ağır şekilde zarara uğratmış ve 1948 Aşkabat depreminde tamamen yıkılmıştır. Şimdi, sadece yapının alt kısımları ve duvarların bazı parçaları mevcuttur. Sonrasında yol üzerinde yeralan, Kuzey Horasan'ın önemli bir ticaret şehri olan Abiwerd'i ziyaret edeceğiz. Abiwerd, Nisa ve Merv arasındaki Büyük İpek Yolu üzerinde önemli bir bağlantı noktasıydı ve ayrıca güneydeki Kopetdag Dağları'nda Nishapur ile de bağlantıları vardı.Sonra Antik Merv'e devem edeceğiz ve İslam'ın en önemli başkentlerinden biri olan “Dünya Kraliçesi” olarak adlandırılan Merv'i keşfedeceğiz. Antik Merv'in gezilecek yerleri arasında Büyük Kyz Gala ve Küçük Kyz Gala (VI-VII),  Askhabs Kompleksi (VIII-XIV), Erk Gala (MÖ VI), Gyaur Gala (MÖ IV), Hoja Yusup Hamadani kompleksi, Sultan Sanjar türbesi, Muhammed Ibn Zeid türbesi bulunmaktadır. Gezilerin ardından Mary Havalimanı'na giderek, Aşkabat'a geri dönüş için uçuş yapacağız. Sonrasında Aşkabat'a varış ve otelimiz de konaklama.

3.Gün Aşkabat - Darvaza

Kahvaltımızı otel de yapacağız. Sonrasında tur otobüsümüzle yola çıkarak, Tekke, Yamud, Sarık ve Çodır kabilelerinin tasarımlarını içeren Orta Asya'nın en iyi müzelerinden biri olan Halı Müzesi'ni ziyaret edeceğiz. Türkmen Halı Müzesi, yaklaşık 2000 halı sergisinin yer aldığı Türkmenistan'ın kültürel merkezlerinden biridir ve bunlar arasında nadir bulunan halılar da bulunmaktadır. Örneğin, müze anahtar takmak için en küçük halıya sahiptir, ayrıca 301 m² toplam alanı olan dünyanın en büyük el dokuma halısına sahiptir, bu halı 2001 yılında dokunmuş ve 2003 yılında Guinness Rekorlar Kitabı'na girmiştir. Öğleden sonra 3.5 saatlik bir yolculukla Darwaza Yanan Gaz Krateri'ne gideceğiz. Burası yerel halk tarafından "Cehennem Kapısı" olarak adlandırılır. Darwaza bölgesi doğal gaz açısından oldukça zengindir. 1971 yılında Sovyet jeologlar tarafından delinirken, doğal gazla dolu bir mağaraya ulaşılmıştır. Delme kulesinin altındaki yer çökmüş ve 70 metre çapında büyük bir delik oluşmuştur. Zehirli gaz salınımını önlemek için en iyi çözümünün yanmasının olduğuna karar verilmiş ve Jeologlar  yangının birkaç gün içinde tüm yakıtı kullanacağını ummuşlardı. Ancak gaz bugün hala yanmaktadır. Sonra yol üzerinde, Karakum çölünü geçeceğiz ve küçük Erbent çöl köyünde mola vereceğiz. Akşam, gaz kraterinin muhteşem ve etkileyici manzarasını izleyeceğiz. Gaz Kraterinde Barbekü'lü bir akşam yemeği ve kamp alanında geceleme yapılacaktır.

4.Gün Darvaza - Daşoğuz

Sabah kamp alanında piknik tarzında bir kahvaltı yapacağız. Sonrasında, yaklaşık 5 saatlik bir yolculuk ile Daşoğuz'a doğru yola çıkacağız. Daşoğuz'da kalacağımız otele geçeceğiz ve otele yerleşme. Ardından, bir usta çömlekçiden bu antik sanat formunun temellerini öğreneceğiniz ve bir çömlek yapımı ustalık sınıfı kurulacak. Sınıfımız, çömlek yapımında kullanılan farklı kil türleri, araçlar ve teknikler hakkında kısa bir tanıtımla başlayacak. Ardından, kil hazırlamanın ve çömlek tekerleğinde merkezleme yapmanın nasıl yapıldığını öğreneceksiniz. Kil merkezlenince, çömleklerinizi ve kaselerinizi yapmaya başlayabileceksiniz. Geceleme daşoğuz da otelimizde.

5. Gün Daşoğuz - Kunya Urgench - Daşoğuz - Aşkabat

Otelde kahvaltı sonrası Kunya Urgench'e doğru yola çıkacağız. Kunya Urgench'te gezilecek yerler arasında Karavansaray Portalı, Mamun Minareti, II Arslan Türbesi, Sultan Tekesh Türbesi, Harezm Akademisi, Kutlug Timur Minareti, Turabek Hanım Türbesi yer almaktadır. Gezilerin ardından, Aşkabat'a iç hat uçuş için Daşoğuz havaalanına gidilecek ve aşkabata varış. Geceleme Aşkabat'ta otelimizde.

 

6.Gün Aşkabat - Türkmenbaşı - Yangıkala - Balkanabat

Otelde kahvaltı sonrası Turkmenbaşı'na uçuş için Aşkabat Uluslararası Havalimanı'na gidiyoruz. Uçuşumuzun ardından Turkmenbaşı Havalimanı'na varış ve sonra bizi bekleyen aracımızla Yangıkala Kanyonu'na devam ediyoruz. Yangıkala Kanyonları'na giderken yol üzerinde Türkmenistan'ın manzaralı doğal objelerinden biri olan Gozli-Ata ziyareti gerçekleştireceğiz. "Yangy kala" kelimesi Türkmen dilinde "ateş kalesi" anlamına gelir. Gerçekten de, beyaz, sarı, okra, mor ve kırmızı renkte dik kayalıkları, rüzgarlar ve yağmurlar tarafından işlenmiş, fantastik taş kalelere çok benzer. Kanyonları keşfedeceğiz ve keişf sonrası balkanabat'a yola çıkacağız. Konaklayacağımız otele varacak ve otele yerleşeceğiz. Serbest zaman ve otelde geceleme.

7.Gün Balkanabat - Nohur - Aşkabat

Kahvaltıyı yerel bir restoranda yapacağız. Kahvaltının ardından, 4x4 araçlarla Nokhur'a yola çıkacağız. Nokhur, batıda Kopetdag Dağları'ndaki bir köy. Nokhur'a varış ve önceden ayarlanmış yerel bir aile evinde öğle yemeği yiyeceğiz. Bu yemekle yerel halkın misafirperverliğini deneyimleyerek bu olağanüstü kültürü hissetmeniz sağlanacak. İpek dokuma ev atölyesini ve Nokhur'daki iki büyüleyici yeri ziyaret edeceksiniz. Bunlardan biri, her mezarın yerel halkın kutsal kabul ettiği dağ keçilerinin büyük boynuzlarıyla korunduğu kasaba mezarlığıdır. Aslında köydeki birçok evin dışında bir değnek üzerinde bir keçi kafatası asılıdır ve kötü ruhları uzak tutmak için kullanılır. Hemen yanında Kız Bibi ziyaretgahı bulunmaktadır. Küçük bir metal çit ile çevrili kalın gövdeli bir çınar ağacı, dilekleri temsil eden küçük parçalarla kaplanmıştır. Buradan, birkaç santimetre genişliğinde, tepenin yamacındaki küçük bir mağaraya beton basamaklarla çıkılmaktadır. Mağara, burada yapılan dileklerin doğasını öneren bazıları küçük beşiklere dönüştürülmüş olan daha fazla malzeme ile çevrilidir. Atların ruhunu hissetmek için sonraki durağımız At Çiftliği olacak. Dünyanın en güzel atları, Türkmen halkının milli gururu olan Ahalteke atlarını göreceğiz. 5000 yıl önce, Türkmenler Ahalteke atlarını yetiştirmeye başlamışlardır. Dünya'nın benzersiz bu at ırkı hiçbir zaman diğer ırklarla karıştırılmamıştır ve saf bir ırktır. Büyük İskender gibi ünlü imparatorlar ve Darius I Ahalteke atlarına sahip olmak istemişlerdir. Çiftlikte 35'ten fazla güzel at bulunmaktadır. Batıl inanca göre, herhangi bir hastalık hastası kişi bir Ahalteke atına dokunursa iyileşir derler. At çiftliğini ziyaret ettikten sonra konaklayacağımız otelimize doğru yola çıkacağız. Otele giriş yapacağız ve dinlenmek için serbest zaman.

8.Gün Aşkabat >> İstanbul

Otelde alınacak kahvaltı sonrası Aşkabat Uluslararası Havalimanına transfer ve İstanbul'a geri dönüş. Bir başka baytatil organizasyonun da görüşmek üzere.

Fiyata Dahil Olanlar

>  Davetiye Mektubu

>  Aşkabat şehrine Kayıt

> DBL / TWIN odalarda 7 gece konaklama

> Stantrips Yurt Kampı 1 gece

> Tur boyunca iç hat uçak biletleri Mary - Aşkabat, Daşoğuz - Aşkabat, Aşkabat - Türkmenbaşı

> Rehberlik hizmeti - İngilizce konuşan rehber eşliğinde Nissa kale, Kunya Urgench ve Merv siteleri, Kowata yer altı gölü, at çiftliği

> Çömlek ustalık sınıfı giriş biletleri

> Yemekler : Gaz Kraterinde BBQ Akşam Yemeği ve Kahvaltı

> Kişi başı günde 1,5 litre su

> Kişi başı gecelik 2 USD Seyahat Vergisi

Fiyata Dahil Olmayanlar

> Uluslararası uçuşlar

> Türkmen vizesi ve sınır ücretleri (70 - 100 USD)

> Fotoğraf ve video için ödeme

> Rehber ve sürücüye bahşiş

> Sağlık sigortası

> Öğle ve akşam yemekleri

> Programda gösterilmeyen hizmetler

Standart Oda
Dönem
2 Kişilik Odada
Kişi Başı
Tek Kişi
Ekstra Kişi
1. Çocuk
2. Çocuk
24/07/2024-31/08/2024
3,929 $
2,750 $
4,321 $
3,025 $
3,929 $
2,750 $
(0-2) 500 $
(3-12) 2,750 $
(0-2) 1,375 $
(3-12) 2,750 $

Ulaşım

THY ile İstanbul-Asghabad /Asghabad- İstanbul- Uçuşları;

Turlarda ise;

Turlarımız 12–18 kişi arası kayıtlarda lüks minibüs, 18–30 kişi arası kayıtlarda lüks midibüs ve 30–45 kişi arası kayıtlarda 46 kişilik otobüslerle ulaşım sağlanır. Otobüs oturma düzeni, kesin rezervasyon sırasına göre yapılır. 

Tur lideri ve rehberler gerekli durumlarda programda değişiklik yapabilir.